четвер, 23 січня 2014 р.

Урок інформатики в 3 класі на шкільний конкурс «Мій кращий урок»

Тема. Кодування інформації                                                                  3 клас. 28.11.13
Мета уроку :
навчальна:
·         розглянути способи кодування;
·         ознайомити з поняттями «біт», «байт»;
·         вчити розкодовувати інформацію;
розвивальна:
·         вчити давати чіткі, повні відповіді на запитання;
·         розвивати усне мовлення, уяву, логіку;
виховна:
·         виховувати взаємоповагу, культуру спілкування, інтерес до вивчення інформатики.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: зошити, підручник для 3 класу (за програмою "Сходинки до інформатики"), мультимедійний проектор, презентація, технологічна карта уроку.
Література:
1.      Сходинки до інформатики: Підруч. Для 3 кл. загальноосвіт. навч. закл./Г. В. Ломаковська, С. Я. Колесніков, Ф.М. Ривкінд, Й.Я.Ривкінд. – 3-тє вид., випр.. й переробл. – К.: Світич, 2008.
2.      Сходинки до інформатики: Робочий зошит Для 3 кл. загальноосвіт. навч. закл./Г. В. Ломаковська, С. Я. Колесніков, Ф.М. Ривкінд, Й.Я.Ривкінд.
3.      http://metodportal.net/node/22483 (Методичний портал | Уpoк №13 Коди бувають різні. Сходинки до інформатики 3 клас, автор Мацаєнко Сергій Васильович)
4.      http://teach-inf.at.ua/load/dlja_urokiv/3_klas/upok_12_koduvannja_informaciji/7-1-0-91#.UuAtA-HcEnI
План уроку:
1. Організаційний момент (3 хв.)
2. Актуалізація опорних  знань (5 хв.)
3. Пояснення нового матеріалу (9 хв.)
4. Фізкультхвилина (2 хв.)
5. Робота із зошитом (6 хв.)
6. Практична робота (15 хв.)
7. Релаксація (2 хв.)
8. Підсумок уроку (2 хв.)

9. Домашнє завдання (1 хв.)
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1.1. Привітання
Знову день почався, діти.
Всі зібрались на урок?
Тож пора нам поспішати –
Кличе в подорож дзвінок.
А урок наш незвичайний,
«Грою» - всі його зовуть.
Щоб урок цей був цікавим,
Ти активним мусиш буть.
1.2. Мотивація навчальної діяльності.
    Сьогодні запрошую вас у подорож  чудовою  країною. А назву цієї загадкової країни ви дізнаєтесь, коли розгадаєте цей кросворд.  А для того, щоб ця подорож була цікавою, вам потрібно згадати все те, що ми вчили на минулих уроках, бути активними, старанними та уважними.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
2.1.            Розгадування кросворда
  1. Пристрій, за допомогою якого можна ввести в комп’ютер малюнки, фотографії, текст. (сканер)
  2. Якщо є складна робота,                                          
Мусить бути лиш охота,
Бо зі мною буде толк,
Адже я – системний…(блок)
  1. Пристрій, який використовують для зв’язку між комп’ютерами та для виходу в Інтернет. (модем)
  2.       А, Б, В, Г, Ґ і кома –
     Всім, мабуть, уже відома
     Така клавішна структура.
      Звісно ж це… (клавіатура)
  3.       Я пишу листи і вірші,
    Мої тексти найгарніші.
    Хай підтвердить весь народ,
    Як усім потрібен (Word)
  4.         Я не нишпорю в коморах,
     Не ховаюся по норах.
     Ковзаю по столу трішки,
      Бо комп’ютерна я … (мишка)
  5. Друкувальний пристрій. (принтер)
  6. Я показую об’єкти,
         Фото-, відео проекти.
         Я не плеєр, не мотор,
         А звичайний …(монітор)
    9.    Новини, повідомлення, відомості представлені у різних видах. (інформація)[4]
      Тож як називається та країна, якою ми сьогодні будемо подорожувати?
   Отже, країна по якій ми здійснимо віртуальну подорож – називається Кодування .

Кожен, хто подорожує, повинен виконувати такі правила.
1. Правило піднятої руки. Якщо хочеш щось спитати, підніми руку.
2. Без дозволу -  нічого не вмикай.
3. Знаєш сам – навчи того, хто не знає.
4. Будь уважним і старанним.
ІІІ. Пояснення нового матеріалу.
 (Пояснення з демонструванням)
Увага! Швидкий потяг в подорож країною коодування відходить з першої колії. Ну що ж, вирушаємо в подорож.
3.1. Зупинка «Біт та байт»
 Люди часто користуються кодуванням інформації.
Наприклад, військові для збереження секретності під час навчань, спілкуючись у відкритому ефірі, користуються спеціальними кодами.
Письменник Конан Дойл написав цікаве оповідання "Танцюючі чоловічки". Його можна знайти й прочитати у книжці "Записки про Шерлока Холмса". Автор придумав цікавий спосіб кодування інформації.
Замість букв застосовуються чоловічки у різних позах. їх руки й ноги змінюють положення. Здається, що кожен з них виконує веселий танок. За допомогою цього коду передавалась інформація. [3]
Американський художник Самюель Морзе придумав новий спосіб кодування. Букви кодувалися за допомогою крапок і тире. Такий код використовувався для телеграфування та радіопередач. Якщо замість крапки поставити цифру 0, замість тире - 1, то слово буде записано за допомогою двох цифр .Працюючи за комп'ютером, ти набираєш на клавіатурі букви, цифри, інші символи. Ця інформація потрапляє в комп'ютер у вигляді кодів і зберігається закодованою.
Так цифра 1 перетворюється в 00000001, цифра 3 перетворюється в 00000011, буква Б перетворюється в 10000001 ...У такому коді кожна з цифр 0 або 1 називається біт, а вісім таких цифр утворюють байт.
Можна сказати, що кодування - це перетворення інформації для передачі або збереження
3.2. Зупинка «Ребус»
Ребус - загадка, в якій слова, що розгадуються, зображено у вигляді комбінації малюнків з літерами та іншими знаками. [1]
[1]
ІV. Фізкультхвилина                                                                                            
Зупинка «Хвилинка Здоров’я»
Раз! Два! Всі присіли
Потім вгору полетіли.
Три! Чотири! Нахилились
Із струмочка гарно вмились.
П’ять! Шість! Усі веселі
Летимо на каруселі.
Сім! Вісім! В поїзд сіли
Ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять! Відпочили
І на місце тихо сіли.

V. Робота із зошитом
[2]


VІ. Практична робота .
Станція «Курчата»
Техніка безпеки. Хто назве одне з правил безпечної роботи за ПК сідає виконувати практичне завдання.
За програмою «Сходинки до інформатики», вправа «Курчата»
Ви маєте обчислити значення виразу, який знаходиться у лівому верхньому куті екрана. Користуючись клавішами-стрілками, підвести маму-курку до яйця з відповідним числом.
Якщо відповідь правильна, то з яйця вилупиться курчатко, що ходитиме за мамою –куркою.
Якщо ти помилишся, курчатко бігатиме по лужку й шукатиме маму-курку. [1]

VІІ. Релаксація.
Зупинка відпочинку.
Очима швидко обертаймо,
Та головою не хитаймо.
Ліворуч – раз, два, три, чотири
Праворуч – стільки ж повторили.
По колу очі обертаймо
І все навколо розглядаймо
Раз коло, два і три, чотири.
Щільніше очі ми закрили.
На п’ять і шість їх потримали
По колу знову пообертали.

VІІІ. Підсумки уроку та оцінювання
Кінцева зупинка «Незакінчене речення»
1.  Кодування – це…
2. Біт – це…
3.  Вісім бітів утворюють …


Х. Домашнє завдання
Закодуйте прислів’я будь-яким відомим вам способом:
Книга вчить, як на світі жить. 

Немає коментарів:

Дописати коментар